Glastonbury festival 2017: full lineup and stage times

From the Guardian

Blossoms, Dua Lipa and the Bootleg Beatles playing Sgt Pepper have all been added to this year’s festival roster. Plus, Noel Gallagher will be dropping by …

The Pyramid stage at Glastonbury. Photograph: Alamy

The Glastonbury 2017 organisers have announced the full lineup and stage times for this year’s festival, with Charli XCX, Blossoms and Slaves all added to the bill.

The Bootleg Beatles will kick off proceedings on the Pyramid stage on the Saturday by playing the classic Sgt Pepper album with the Pepperland Sinfonia. Elsewhere, the Pretenders and Gabrielle Aplin have been added to the Other stage, with Dua Lipa, Cabbage and Inheaven all joining the bill for the John Peel stage. Margo Price and Hamilton Leithauser will play the Park Stage, whereas the previously unannounced Acoustic stage lineup includes Status Quo, who will be playing their first gig since the death of Rick Parfitt.

Noel Gallagher will also be around to present the new Supersonic Oasis documentary, which is screening at the Williams Green stage.

Here are the full stage lineups and times for the Pyramid, Other, West Holts, Park, John Peel and Leftfield stages. For the complete lineup, visit the Glastonbury site here.

Artists playing the main stages at Glastonbury 2017
Search for acts to find out where they are performing and when. Information subject to change

Artist Stage Day Start time End time
Radiohead Pyramid Friday 21:30 23:45
The xx Pyramid Friday 19:30 20:30
Royal Blood Pyramid Friday 17:45 18:45
Kris Kristofferson Pyramid Friday 16:15 17:15
First Aid Kit Pyramid Friday 14:45 15:45
Blossoms Pyramid Friday 13:30 14:15
Paul Carrack Pyramid Friday 12:15 13:00
Hacienda Classical Pyramid Friday 10:45 11:30
Foo Fighters Pyramid Saturday 21:45 23:45
The National Pyramid Saturday 19:45 20:45
Katy Perry Pyramid Saturday 18:00 19:00
Run the Jewels Pyramid Saturday 16:15 17:15
Craig David Pyramid Saturday 14:45 15:45
Jools Holland & His Rhythm & Blues Orchestra Pyramid Saturday 13:15 14:15
Vieux Farka Touré Pyramid Saturday 11:55 12:45
The Bootleg Beatles & the Pepperland Sinfonia Pyramid Saturday 10:45 11:30
Ed Sheeran Pyramid Sunday 21:45 23:15
Biffy Clyro Pyramid Sunday 19:30 20:45
Chic Pyramid Sunday 17:45 18:45
Barry Gibb Pyramid Sunday 16:00 17:15
Laura Marling Pyramid Sunday 14:15 15:15
Jamie Cullum Pyramid Sunday 12:45 13:45
Orchestra Baobab Pyramid Sunday 11:35 12:15
Black Dyke Band Pyramid Sunday 10:30 11:10
Major Lazer Other Friday 22:30 23:45
Lorde Other Friday 20:45 21:45
George Ezra Other Friday 19:05 20:05
Halsey Other Friday 17:40 18:35
Glass Animals Other Friday 16:20 17:10
Circa Waves Other Friday 15:00 15:50
Nothing But Thieves Other Friday 13:40 14:30
Charli XCX Other Friday 12:25 13:15
The Pretenders Other Friday 11:00 12:00
Alt-J Other Saturday 22:30 23:45
Stormzy Other Saturday 20:30 21:30
Wiley Other Saturday 19:15 20:00
tba Other Saturday 17:45 18:45
Kaiser Chiefs Other Saturday 16:15 17:15
Wild Beasts Other Saturday 14:45 15:45
British Sea Power Other Saturday 13:15 14:15
Whitney Other Saturday 12:05 12:50
Gabrielle Aplin Other Saturday 11:00 11:45
Boy Better Know Other Sunday 22:15 23:15
Emeli Sandé Other Sunday 20:35 21:25
Courteeners Other Sunday 18:55 19:55
Haim Other Sunday 17:35 18:25
Kodaline Other Sunday 16:15 17:05
Rag’n’bone Man Other Sunday 14:55 15:45
Dropkick Murphys Other Sunday 13:35 14:25
Deaf Havana Other Sunday 12:15 13:05
Slaves Other Sunday 11:00 11:45
Dizzee Rascal West Holts Friday 22:30 23:40
Anderson .Paak & the Free Nationals West Holts Friday 20:45 21:45
Little Dragon West Holts Friday 19:15 20:15
Kate Tempest West Holts Friday 17:45 18:45
Pat Thomas & the Kwashibu Area Band West Holts Friday 16:15 17:15
Ata Kak West Holts Friday 14:45 15:45
Henry Wu presents the Kamaal Williams Ensemble West Holts Friday 13:45 14:15
Hot 8 Brass Band West Holts Friday 12:15 13:15
The Jacksons West Holts Saturday 22:15 23:45
Solange West Holts Saturday 20:30 21:30
The Avalanches West Holts Saturday 19:00 20:00
Toots & the Maytals West Holts Saturday 17:30 18:30
Badbadnotgood West Holts Saturday 16:00 17:00
Thundercat West Holts Saturday 14:30 15:30
Afriquoi West Holts Saturday 13:00 14:00
Khruangbin West Holts Saturday 11:30 12:30
Justice West Holts Sunday 22:00 23:15
Moderat West Holts Sunday 20:15 21:15
The Cinematic Orchestra West Holts Sunday 18:45 19:45
Shaggy West Holts Sunday 17:15 18:15
Oumou Sangaré West Holts Sunday 15:45 16:45
Yorkston/Thorne/Khan West Holts Sunday 14:15 15:15
Ryley Walker West Holts Sunday 12:45 13:45
House Gospel Choir West Holts Sunday 11:30 12:30
Annie Mac John Peel Friday 22:30 23:45
Clean Bandit John Peel Friday 21:00 22:00
Future Islands John Peel Friday 19:30 20:30
Ride John Peel Friday 18:10 19:00
Declan McKenna John Peel Friday 16:50 17:40
The Lemon Twigs John Peel Friday 15:30 16:20
Dua Lipa John Peel Friday 14:10 15:00
Black Honey John Peel Friday 13:00 13:40
Rews John Peel Friday 12:00 12:40
Dam John Peel Friday 11:00 11:40
Phoenix John Peel Saturday 22:30 23:45
Father John Misty John Peel Saturday 21:00 22:00
DJ Shadow John Peel Saturday 19:30 20:30
Tove Lo John Peel Saturday 18:10 19:00
Loyle Carner John Peel Saturday 16:50 17:40
Cabbage John Peel Saturday 15:30 16:20
The Amazons John Peel Saturday 14:10 15:00
Inheaven John Peel Saturday 13:00 13:40
Maggie Rogers John Peel Saturday 12:00 12:40
Josh Barry John Peel Saturday 11:00 11:40
Metronomy John Peel Sunday 22:00 23:15
London Grammar John Peel Sunday 20:30 21:30
Goldfrapp John Peel Sunday 19:00 20:00
tba John Peel Sunday 17:30 18:30
Frank Carter & the Rattlesnakes John Peel Sunday 16:00 17:00
King Gizzard & the Lizard Wizard John Peel Sunday 14:30 15:30
Real Estate John Peel Sunday 13:00 14:00
Sundara Karma John Peel Sunday 11:50 12:30
October Drift John Peel Sunday 11:00 11:30
The Flaming Lips The Park Friday 22:45 00:15
Sleaford Mods The Park Friday 21:00 22:00
tba The Park Friday 19:30 20:30
Angel Olsen The Park Friday 18:00 19:00
Mark Lanegan The Park Friday 16:30 17:30
Hamilton Leithauser The Park Friday 15:00 16:00
Margo Price The Park Friday 13:30 14:30
Bo Ningen The Park Friday 12:15 13:00
Georgia The Park Friday 11:00 11:45
Warpaint The Park Saturday 23:00 00:15
Joe Goddard The Park Saturday 21:30 22:30
Songhoy Blues The Park Saturday 19:45 21:00
Temples The Park Saturday 18:00 19:00
Nadia Rose The Park Saturday 16:30 17:30
Sigrid The Park Saturday 15:00 16:00
The Moonlandingz The Park Saturday 13:30 14:30
Amber Arcades The Park Saturday 12:15 13:00
Kelsey Lu The Park Saturday 11:00 11:45
Kano The Park Sunday 21:00 22:00
Sampha The Park Sunday 19:30 20:30
Nick Mulvey The Park Sunday 18:00 19:00
Lisa Hannigan The Park Sunday 16:30 17:30
Julia Jacklin The Park Sunday 15:10 16:00
All We Are The Park Sunday 14:00 14:45
Dr Dog The Park Sunday 12:50 13:35
She Drew The Gun The Park Sunday 11:50 12:30
Avalonian Free State Choir The Park Sunday 10:45 11:30
Billy Bragg Left Field Friday 21:00:00 22:00:00
Cabbage Left Field Friday 19:30:00 20:30:00
Nadine Shah Left Field Friday 18:00:00 19:00:00
Shame Left Field Friday 17:00:00 17:30:00
Big Bill’s Radical Round-Up Ft. Billy Bragg, Zoe West, Paddy Nash, Luke Branch (ASYLUMS) Left Field Friday 15:00:00 16:30:00
Panel: Can Culture Save Us? With Liberate Tate, Ava Vidal, Daniel Rachel, Left Field Friday 13:30:00 14:30:00
Panel: Brexit One Year On With Jamie Maccoll, Radical Independence Scotland, Seb Dance Mep, Post Ref Racism Left Field Friday 12:00:00 13:00:00
Alison Moyet Left Field Saturday 21:00:00 22:00:00
Beans On Toast Left Field Saturday 19:30:00 20:30:00
Muncie Girls Left Field Saturday 18:00:00 19:00:00
Sad13 Left Field Saturday 17:00:00 17:30:00
Big Bill’s Radical Round-Up Ft: Billy Bragg, She Drew The Gun, Steve Knightley Left Field Saturday 15:00:00 16:30:00
Panel: Fake News And Dark Money With Carole Cadwalladr, Samira Shackle, Douglas Guilbeault, Gal-Dem Left Field Saturday 13:30:00 14:30:00
Panel: Solidarity Beyond The Echo Chamber With Pcs Union, Black Lives Matter, Clive Lewis Mp, Migrants Organise Left Field Saturday 12:00:00 13:00:00
Dreadzone Left Field Sunday 21:00:00 22:00:00
Declan Mckenna Left Field Sunday 19:30:00 20:30:00
Dennis Left Field Sunday 18:00:00 19:00:00
Shay D Left Field Sunday 17:00:00 17:30:00
Big Bill’s Radical Round-Up Ft. Billy Bragg, Joe Solo, Louise Distras, Oh Pep! Left Field Sunday 15:00:00 16:30:00
Panel: Keep Hope Alive: Elif Shafak And Yanis Varoufakis In Conversation With John Harris Left Field Sunday 13:30:00 14:30:00
Panel: Is Democracy Broken? With John Mcdonnell Mp, Jonathan Bartley, Faiza Shaheen,

991.com & sister eil.com – the world’s best online store for rare, collectable & out of print Vinyl Records, CDs & Music memorabilia since 1987

Be the first to comment

Leave a Reply